Часто від чиновників найвищих ешелонів доводиться чути, як вони дбають про добробут народу. Нещодавно порадували нас перспективою поетапного підвищення нинішнього року мінімальної заробітної плати — аж до 1550 гривень. Середня ж зарплата в Україні, за даними Держстату, на цей час — 4,5 тисячі… А які зарплати одержують самі «слуги народу»? Звісно, легальні, без «доважків» і «можливостей», пишуть "Сільські вісті".
Президент України
ОФІЦІЙНА зарплата Петра Порошенка — 9296 грн (на сьогодні за обмінним курсом валют НБУ це 371 долар, виходить 4462 «зелених» на рік).
Виявляється, глава нашої держави отримує найнижчу зарплату серед колег у світі! Так, президент Білорусі Олександр Лукашенко щороку заробляє 33 тис. дол., Росії Владімір Путін — 105 тис. Але й вони «пасуть задніх». Бо найвища зарплата все ж у Барака Обами — 400 тис. дол. на рік. До речі, канцлер Німеччини Ангела Меркель заробляє 283 тис. дол. на рік, президент Франції Франсуа Олланд — 230 тис., прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон — 215 тис…
Іще до відома: оклад глави Адміністрації Президента України Бориса Ложкіна у півтора разу вищий за зарплатню його безпосереднього начальника — 15 758 грн.
Щоправда, наш лідер може собі «дозволити» таку зарплату, позаяк далеко не бідна людина — «шоколадний король». За даними журналу «Форбс», його активи оцінюються у 979 мільйонів доларів. Трохи не дотягує до статусу мільярдера. Лише позаторік Порошенко заробив 368 млн грн, що в сім разів перевищило його заробіток у 2013-му. (Даних за минулий рік поки що немає).
Прем’єр і міністри
ОКЛАД Арсенія Яценюка за вирахуванням податків — 6500 грн. В декларації за позаминулий рік він вказав прибуток у розмірі 1 млн 147 тис. 352 грн. Цю суму нібито накопичив завдяки дивідендам з різних цінних паперів.
Міністри після всіх податкових відрахувань одержують на руки 5980 грн. Однак вони, як і їхній «патрон», не сидять на голому окладі. З нинішнього року їм повернули раніше «урізані» премії і надбавки, суми котрих нерідко перевищують ставку. Загалом зарплати міністрів різняться.
Багато хто з читачів цікавиться: яка зарплата в призначеної у червні 2014-го очільниці Національного банку України Валерії Гонтаревої, після чого гривня знецінилася майже втричі, а інфляція зашкалює? Виявляється, це секрет! Принаймні у відомстві розкривати його не квапляться. А на журналістські запити прес-служба установи відписує: «Розпорядчі документи НБУ, котрими затверджено розміри посадових окладів працюючих, належать до інформації з обмеженим доступом».
Це тепер так усе втаємничили. Рік тому Валерія Гонтарева була відвертішою з журналістами: зізналася в інтерв’ю, що не задоволена своєю зарплатою. Мовляв, «за цю непросту роботу» має всього близько 10 тис. грн. «Я не погоджуюся з такою зарплатою — не погоджуюся ні я, ні члени правління НБУ. Сподіваємося, що Верховна Рада її змінить», — заявила тоді Гонтарева. Як уже було сказано вище, парламентарі «почули» і її, і всіх урядовців: повернули надбавки. Варто лише зауважити, що Гонтарева вже на той час була гривневим мільйонером. Згідно з офіційною декларацією за 2013 рік, її дохід становив 3,8 млн грн, на рахунках у банках зберігалося 8,25 млн грн.
Народні депутати
ЗАРОБІТКИ народних депутатів каденції восьмого скликання стали жертвою загальної концепції економії держбюджету.
Після врізання додаткових надбавок і премій, вирахування податків оклад народного депутата України становив близько 5000 грн (ще 2014-го парламентарі одержували набагато більше: по 17 тис. грн). Експерти зазначають: тодішня політична гра на зменшення депутатських окладів була банальним популізмом. Бо на такі гроші працювати у Верховній Раді у кращому разі можуть тільки люди з бізнесу, що добивалися мандата з корупційною метою, мільйонери чи утриманці олігархів (в нинішньому складі ВР серед депутатів вистачає і перших, і других, і третіх).
Цьогорічний бюджет щедріший для народних обранців — їхні зарплати підвищено вдвічі. Тоді як середня зарплатня по країні має зрости всього процентів на п’ять. Між іншим, в Ірландії парламентар заробляє в 1,92 разу більше, ніж пересічний громадянин цієї країни, у Франції — в 1,87, у Великій Британії — в 2,09 разу. У Росії оплата праці депутата Держдуми перевищує середню в країні у 13 разів…
Крім зарплати, українські парламентарі мають право на бонуси і пільги від держави. Наприклад, у витратах на забезпечення діяльності Верховної Ради передбачено кошти на оренду житла або винаймання готельного номера в Києві. За останніми даними сайту ВР, такою можливістю скористалися 177 народних обранців. Серед них і цілком забезпечені. Як-от Андрій Вадатурський із фракції БПП. Згідно з торішньою декларацією, цей законодавець заробив 1,2 млн грн, а журнал «Форбс» оцінює його статки у 126 млн дол. Або член депутатської групи партії «Відродження» Євген Геллер — власник ФК «Зоря», який, за даними ЗМІ, позаторік заробив 23 млн грн.
Найоплачуваніші особи на Олімпі
НАЙВИЩІ зарплати в реформаторів. Так, українська реформаторка грузинського походження — керівник Національної поліції Хатія Деканоідзе має ставку 40 тис. грн, яка з усіма доплатами збільшується більш ніж удвічі й становить 98 тис. грн. Зарплата голови Національного антикорупційного бюро Артема Ситника — 70 тис. грн, керівника «Нафтогазу» Андрія Коболєва — 26 тис. грн…
Висновки кожен читач зробить сам. Адже головне — ефективність діяльності наших владців, які утримуються народним коштом. А вона, на жаль, поки що мізерна. Зате щодо корумпованості Україна й донині у лідерах серед усіх європейських країн.
Олена Кощенко, "Сільські вісті"