Красень Відень закрутить вас в ритмі вальсу, сп’янить пряним пуншем і вселить повагу своїм імперським минулим. Віденські різдвяні базари подарують усім гостям веселий настрій і відчуття свята.
Щорічно у Відні відкривається відразу кілька різдвяних базарів. Найбільший працює на Ратушній площі: 140-річна ялинка висотою 28 метрів в цьому році була подарована Відню містечком Оланг з Південного Тіролю. Тут кожен день о 18.00 місцеві знаменитості читають різдвяні історії для всіх гостей. Делікатеси, смішні шапки, шарфи і рукавиці, вироби зі шкіри, ялинкові іграшки, свічки і мило ручної роботи, трав’яні збори – в ярмаркових наметах ви знайдете душевні подарунки для всіх близьких. Акварелі, вироби з кераміки, скла і дерева продаються в різдвяному селі на площі Марії-Терезії (Maria-Theresien-Platz). Спеціальний дитячий майданчик відкритий на різдвяному ринку на Карлсплатц (Karlsplatz): під наглядом вихователів діти зможуть повалятися в сіні і поспілкуватися з двома ламами, яких звуть Амадеус і Дієго. На ринку біля палацу Бельведер (Schloss Belvedere) хлопці можуть змайструвати з натуральних матеріалів новорічну іграшку або декор для святкового столу. Там же працюють каруселі та дитяча залізниця. Ринки відкриті до 23 і 24 грудня.
Що спробувати
Ринок біля палацу Бельведер славиться своїми зацукрованими горішками, а ярмарок на Ратушній площі – вишневим пуншем. Найсміливіші можуть ризикнути і спробувати турбо-пунш: гарний настрій і непереборне бажання співати тірольські пісні (навіть якщо ви не знаєте мову) вам забезпечені. Лангош (угорський коржик, обсмажений в киплячій олії і змащений часниковим соусом), запечена картопля з соусом, вафлі, різдвяна випічка, традиційні брецели з сіллю, мармелад, смажені каштани, знамениті віденські сосиски з гірчицею – австрійці не люблять сидіти на дієті! Помилитися з рестораном у Відні практично неможливо: ви скрізь знайдете щедрі порції віденського шніцеля та угорського гуляшу. Недорого і дуже смачно можна пообідати в численних кафе на ринку Нашмаркт (Naschmarkt).
Чи треба щось говорити про віденські кав’ярні? Про прекрасно збережені вікові інтер’єри? Про важних офіціантів, які гордо снують між столиками з сріблястими підносами, на яких побрязкують кавник, молочник і десерт? Проте, відчуваєш просте щастя, відстоявши півгодинну чергу, щоб потрапити в кафе “Централь” (Central) або “Захер” (Sacher) і спробувавши, нарешті, мигдальний торт “Естерхазі” або автентичний шоколадний “Захер” з прошарком абрикосового джему з кава-меланж.
Що подивитися
Кожен раз Відень відкривається з нового боку. У перший раз ви побачите імперську столицю з палацами, розкішними інтер’єрами і каретами. Іншого разу вас підкорить стиль ар-нуво, і ви будете шукати його характерні плавні закруглені лінії в барельєфах, на фасадах, в обробці перших станцій віденського метро. Ви будете пропадати в музеях, вивчаючи багатющі колекції від єгипетського мистецтва до “Поцілунку” Клімта. Наступного разу ви поринете в світ опери (до речі, одягати сукню до підлоги у Віденську оперу зовсім не потрібно), австрійських композиторів і угорських народних пісень. Вам обов’язково захочеться побувати на батьківщині Моцарта і покуштувати марципанових солодощів на різдвяному базарі в Зальцбурзі, відвідати всі місця і музеї, пов’язані з імператрицею Сісі, і відправитися в круїз по Дунаю до Братислави або Будапешта.
Любителі старовинних речей із задоволенням будуть копатися на величезному віденському блошиному ринку. Сумочки з бісеру, несесери з вишивкою, вінтажна біжутерія (від Chanel до камей з богемским склом), старі платівки, пожовклі фотографії, скатертини “Рішельє”, рідкісні книги, світильники, вазочки, тріснуті дзеркала у важких рамах, чиїсь портрети і мініатюри – всі ці скарби так і просяться бути повезеними з собою в якості сувенірів.
Для створення атмосфери
Жителі Відня, вийшовши з Опери, охоче прямують до кіосків з сосисками. Тому якщо рецепт шніцеля вимагає від вас занадто багато кулінарних зусиль, то самі звичайні “віденські” сосиски теж впораються із завданням створення потрібної атмосфери. З появою готового листкового тіста приготування штруделя займає зовсім небагато часу: просто загорніть у змащені вершковим маслом листи тіста дрібно порізані яблука, тушковані з цукром, родзинками, горіхами і корицею, і випікайте близько 30 хвилин. Коли кулька ванільного морозива почне танути на гарячій скибочці штруделя, залишиться тільки включити “Казки Віденського лісу”, щоб подумки перенестися в передріздвяний Відень.
Музика та фільми
На жаль, квитки на всі грудневі вистави “Лускунчика” (якого дають тільки під час новорічних свят) і “Летючої миші” у Віденській опері вже розкуплені. Але якщо ви займете чергу за пару годин до відкриття Abendkasse, у вас є шанс купити стоячий квиток в партер за пару євро. Вальси, польки, кадрилі, мазурки і оперети Штрауса (всієї династії композиторів Штраусів) включені в будь-який новорічний концерт за їх дивно радісний настрій.
Романтично прогулятися по Відні можна разом з двома закоханими з фільму “Перед світанком”. Костюмні фільми завжди несуть у собі святковий заряд. А якщо дія такого фільму розгортається у віденських палацах і головну роль грає юна Ромі Шнайдер, то вас чекає кілька приємних “віденських” вечорів разом з кіноісторією про імператрицю Сісі.
Щоб відчути характер цього міста і його жителів, потрібно провести пару годин за столиком віденської кав’ярні та уважно спостерігати: от місцеві намагаються не звертати уваги на те, як туристи крадькома фотографують один одного за столиками. Піаніст в центрі залу грає віденські вальси. На стінах висять репродукції міста і портрети імператорської родини. Сісі і Франц Йосип вже більше століття з посмішкою дивляться з картин на всю цю людську суєту. Здається, саме напередодні Різдва вони зійдуть з полотен і зіллються з натовпом. Адже грудневий Відень – це місто, в якому трапляється чудо.