Нові бестселери вітчизняних авторів важко відшукати в книгарнях. І неможливо в бібліотеках.
i24.com.ua вирішив дізнатися, чи доступні нові твори сучасної української літератури маріупольцям.
Восени цього року сучасна українська література поповнилися кількома довгоочікуваними новинками. На прихильників вітчизняної прози та поезії чекають приємні вечори з книжками улюблених авторів. Отдеякі з них.
Володимир Лис «Соло для Соломії»
Володимир Лис ‒ справжній майстер художнього слова. Володар численних премій «Коронації слова» включно з «Гранд-Коронацією», кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, «Людина року». Його роман «Століття Якова» увійшов до кращої п’ятірки конкурсу «Книга року ВВС». З-під пера Володимира Лиса виходять історії людей - правдиві, жагучі, відверті, що притягують до себе і знаходять місце у самому серці.
Такий же і новий твір автора «Соло для Соломії». Ця книга - історія жінки - від дитинства і до старості - , якій випало жити у нелегкі для України часи. Справжня красуня, з самого дитинства вона притягує до себе чоловіків. Але її фаворитами є лише двоє - Петрусь та Павлусь. Кого з них обере дівчина? Що станеться з нею після заміжжя? І чи знайде «Соломка» своє справжнє жіноче щастя?
Люко Дашвар «На запах м’яса»
Люко Дашвар ‒ українська письменниця, журналіст. З 2006 року постійно займається творчою діяльністю. Пише історії. Різні. Її книги відверті, різкі, розкривають найпотаємніше та вимагають уваги. ЗМІ називають Люко «найтиражованішою письменницею країни». Ії книги не відпускають, тримають до останньої сторінки, а закінчення завжди несподіване.
Вразить читачів і новий роман письменниці «На запах м’яса». За об’ємом він майже удвічі більший, ніж всі інші романи Люко Дашвар. Книга показує жагу до «м’яса» сучасності - жагу до багатства, влади, що йде з самого низу людської натури. Саме від цього і тікала головна героїня Майя у богом забутий хутір з міста. Тут серед справжніх почуттів вона хоче розпочати нове життя. Але чи зможе дівчина позбутися тяжіння до м’яса?
Любко Дереш «Миротворець»
Один з найзнаніших українських письменників - Любко Дереш. Він автор творів «Культ», «Поклоніння ящірці», «Намір», «Трохи пітьми» тощо. Пише Любко переважно твори про підлітків, їх проблеми, описує цікаві історії, пов’язані з ними. Але як це робить! Його слово пронизує наскрізь, б’є немов хлист - яскраве, сильне, сміливе.
Нова книжка Дереша «Миротворець» - це не окремий твір. Вона складається з двох повістей та оповідання. Історії трьох юнаків-чоловіків, що зіткнулися з вибором, який переверне все їх життя з ніг на голову. Або … навпаки - поставить все з голови на ноги?
Марія Матіос «Черевички Божої Матері»
Марія Матіос - українська письменниця, поетеса і політик. У 2004 року стала переможницею «Книги року» з романом «Солодка Даруся». Має неофіційний титул «найбільш плідної письменниці України». Авторка пише як про події ХХ століття, так і про сьогодення.
Ії нова книжка «Черевички Божої Матері» переносить читача у ХХ століття. Бездоганний опис гуцульських традицій, вірувань робить цей твір справжньою енциклопедією народного життя, а історія головної героїні Іванки Борсук змушує замислитись про вічні категорії добра і зла.
Юрій Макаров «За чверть десята»
Юрій Макаров – відомий український журналіст, телеведучий, письменник, лауреат багатьох національних премій. Тривалий час працював на телеканалах «1+1» та «Перший національний». Наразі є ведучим на каналі «TВi» та оглядачем журналу «Український тиждень». У 2002 році вийшла друком його перша книга «Культурний шар».
У романі «За чверть десята» автор знову звертається до проблем глибоких. Це історія літнього чоловіка, що опиняється перед вибором. Тримаючи в долонях свою долю, він мусить вирішити що роботи далі. За плечима в нього вже чималий досвід викладання та так звана школа життя. Та що він насправді отримав, окрім вміння проклинати всіх і вся?
Юрко Іздрик «Після прози»
Юрко Іздрик – відомий український прозаїк та поет, який з’явившись одного дня на літературній арені української книги, продовжує завойовувати все нових і нових прихильників. Його називають одним із творців станіславського феномену. Культовими стали його книги «Воццек», «Подвійний Леон», «Флешка. Дефрагментація».
Назва його нової книги «Після прози» свідчить сама за себе. Після тривалої роботи над прозовими творами, автор знову звертається до поезії. Книга стала найповнішим зібранням віршів Іздрика. Окрім них знаходимо тут і ритмізовані нариси, і верлібри. «Після прози» стала підсумком творчого доробку автора за останні 20 років.
Грицько Чубай «П’ятикнижжя»
Знаний український поет Грицько Чубай став відомий широкому загалу у 60-70-х рр. ХХ ст. Пішовши рано з життя, він залишив нам свою творчість. Деякі вірші поета, перекладені на музику його сином, стали в очах людей майже народними.
У «П’ятикнижжі» зібрані прекрасні ліричні вірші у поєднанні з особливими фотографіями із сімейного архіву родини Чубаїв. Тут знаходимо багато листів, які раніше ніколи не друкувались. Кожен рядок «П’ятикнижжя» проникає глибоко в душу і там залишається.
Ірен Роздобудько «Ліцей слухняних дружин»
Ірен Роздобудько – українська письменниця, поетеса, журналістка. Переможець літературного конкурсу «Коронація слова» у 2005 році. Жанрова палітра, в якій працює авторка досить різноманітна – романи, комедія абсурду, роман-алюзія, авантюрний детектив, психологічний трилер тощо.
Її новий твір «ЛСД. Ліцей слухняних дружин» вийшов і російською, і українською мовами («Лицей послушных жен»). Це історія про заклад, у якому, заплативши певну суму, можна придбати собі слухняну та покірну дружину. Дівчат, що вчаться в цьому ліцеї переконують, що світ за його дверима – примара, і основне їх завдання – підкорятися чоловікові та кохати його. Але одна зустріч переверне все…
* * *
Всі ці новинки поступово з’являються в українських книгарнях, бібліотеках та інтернет-магазинах. Кореспонденти і24 вирішили перевірити наскільки доступні вони саме для маріупольських читачів.
Почнемо з книжкових супермаркетів міста. В першому з них купити українську книгу можна, проте знайти останні новинки досить важко. Найновіші книги тут датовані кінцем 2012 – початком 2013 років. Але ми знайшли останній роман Ірен Роздобудько «ЛСД. Ліцей слухняних дружин». Придбати її можна за 34 гривні. Жодної з інших новинок на книжкових полицях не побачили. На питання, коли буде нове надходження українських книг, нам не змогли відповісти.
В іншій книгарні ми таки натрапили на останні твори Володимира Лиса «Соло для Соломії» (29,90 гривень), Люко Дашвар «На запах м’яса» (33 гривень), Ірен Роздобудько «ЛСД. Ліцей слухняних дружин» (російський варіант – 23,90 гривень; український варіант – 29,90 гривень). До речі, у цьому книжковому магазині постійно оновлюється асортимент української літератури (особливо, сучасної), та й ціни невеликі.
Третя книгарня порадувала досить багатим вибором сучасної української літератури. Проте новинки осені 2013 ви тут не знайдете. І коли вони з’являться – невідомо.
В маріупольських бібліотеках таких новинок немає зовсім. Тут представлені книги українських авторів, але більш ранні. Наявні всі книги Люко Дашвар, окрім останньої, є твори Любка Дереша тощо. Коли ж тут з’являться нові книжки сучасної української літератури - невідомо. Це пов’язано з недостатнім фінансуванням державних бібліотек. Як тільки гроші з’являться - книжки куплять. Є надія й на те, що їх хтось подарує.
Ми шукали нові українські твори і в інтернет-магазинах. Всі наведені нами книги можна придбати в них. За книжку Марії Матіос «Черевички Божої Матері» доведеться викласти від 45 до 54 гривень, «П’ятикнижжя» Грицька Чубая обійдеться приблизно в 70 гривень, Юрко Іздрик «Після прози» ˗ в 62-67 гривень.Придбати книжку Юрія Макарова «За чверть десята» можна за 53-65 гривні, десь у таку ж суму обійдеться «Миротворець» Любка Дереша.
Що ж до творів, що зустрічаються в книжкових супермаркетах міста, то в інтернет-магазинах ціни на них трохи віще, ніж у книгарнях (Володимир Лис «Соло для Соломії» - 36-42 гривні, Люко Дашвар «На запах м’яса» - 36-39 гривні). Виключенням є книга Ірен Роздобудько «ЛСД. Ліцей слухняних дружин». В інтернет-магазині її можна знайти за меншу ціну, ніж в маріупольських книгарнях – 30-35 гривень. Але не забувайте про гроші, що доведеться викласти за пересилку поштою вашого замовлення.
Як бачимо, новинки української літератури для маріупольців не надто доступні. Легше зіроньку з неба дістати. Звісно, хто шукає, той завжди знайде. Та скільки ж такі розкопки коштуватимуть?
Дар’я Харамурза, Ганна Редька